FS 18

Vorlesungen

Montag

08.15 - 10.00
Y27H12
Statistical Modeling
STA121 Zofia Baranczuk

09.00 - 11.00
Y27H46

10.15 - 12.00
Y03G91
Foundations of Mathematics
MAT115 Daniel Tubbenhauer

10.15 - 12.00
Y27H28
Algebraic Geometry
MAT507 Joseph Ayoub

10.15 - 12.00
Y16G05
Geometrie / Topologie
MAT701 Viktor Schroeder

13.00 - 14.45
Y24G55
Analysis I
MAT121 Benjamin Schlein

13.00 - 14.45
Y03G85
Analysis III
MAT221 Ashkan Nikeghbali

13.00 - 14.45
Y27H46

Dienstag

09.00 - 11.00
Y27H46
Generalized Regression
STA406 Torsten Hothorn

10.15 - 12.00
Y03G95
Lineare Algebra I
MAT111 Andrew Kresch

10.15 - 12.00
Y15G60

Analysis für die Naturwissenschaften
MAT182 Christoph Luchsinger

10.15 - 12.00
Y27H28
Algebraic Geometry
MAT507 Joseph Ayoub

10.15 - 12.00
Y27H25
Dynamical Systems and Ergodic Theory
MAT733 Corinna Ulcigrai

13.00 - 14.45
Y27H25
Functional analysis
MAT602 Alexander Gorodnik

13.00 - 14.45
Y27H46



15.00 - 17.00
Y27H12
Probability II
MAT922 Aser Cortines Peixoto

Mittwoch


09.00 - 11.00
Y27H12
Applied mathematical statistics
MAT924 Reinhard Furrer

09.00 - 11.00
Y27H12
Likelihood inference
STA402 Reinhard Furrer

Analysis für die Naturwissenschaften
MAT182 Christoph Luchsinger

10.15 - 12.00
Y03G91
Geometrie / Topologie
MAT701 Viktor Schroeder

12.15 - 13.45
Y27H46
Topics in Analytic Inequalities
MAT653 Michail Rassias

13.00 - 14.45
Y27H12
Introduction to Compressive Sensing
MAT015 Giuseppe Genovese

13.00 - 14.45
Y03G91
Algebra
MAT211 Joachim Rosenthal

13.00 - 14.45
Y27H28
Dynamical Systems and Ergodic Theory
MAT733 Corinna Ulcigrai

14.00 - 15.45
Y27H46
Introduction to mathematical finance
MAT519 Gaultier Lambert

15.00 - 17.00
Y27H25

Donnerstag

08.00 - 09.45
Y16G05
Geometrie (MA.S430)
MAT157 Franz Xaver Müller


10.15 - 12.00
Y03G95
Lineare Algebra I
MAT111 Andrew Kresch


10.15 - 12.00
Y27H12
Probability II
MAT922 Aser Cortines Peixoto

10.15 - 12.00
HRS F05
Clinical Biostatistics
STA404 Leonhard Held

15.00 - 17.00
Y27H28
Enumerative combinatorics
MAT969 Mathilde Bouvel


Freitag

08.00 - 12.00
n.n.
Numerical Methods in Informatics (L + E)
BINF4232 Barbara Re,    

08.00 - 09.45
Y35F32
Analysis (MA S430)
MAT158 Claudia Albertini Schorn

10.15 - 12.00
Y27H12
Introduction to Compressive Sensing
MAT015 Giuseppe Genovese

10.15 - 12.00
Y35F32
Grundbegriffe der Mathematik I (MA.S410)
MAT159 Claudia Albertini Schorn

10.15 - 12.00
Y03G85
Algebra
MAT211 Joachim Rosenthal

10.15 - 12.00
Y27H25
Functional analysis
MAT602 Alexander Gorodnik

13.00 - 14.45
Y15G40
Analysis I
MAT121 Benjamin Schlein

13.00 - 14.45
Y03G85
Analysis III
MAT221 Ashkan Nikeghbali

nn
Programming
MAT101 Asieh Parsania

nn