Institut für Mathematik

Vorlesungen

HS 19

Vorlesungen

Montag

nn
Statistical Methods in Epidemiology
STA408 Beate Sick, Leonhard Held

10.15 - 12.00
Y16G15
Lineare Algebra II
MAT112 Rémi Abgrall

10.15 - 12.00
Y27H28
Elliptic curves
MAT512 Joachim Rosenthal

10.15 - 12.00
Y27H46
Ètale cohomology II
MAT522 Joseph Ayoub

10.15 - 12.00
Y27H25
Quantum invariants of links
MAT755 Daniel Tubbenhauer

13.00 - 14.45
Y15G40
Analysis II
MAT122 Stefan Sauter


13.00 - 14.45
Y27H46
Large deviations
MAT951 Thomas Lehéricy

13.00 - 14.45
Y03G91
Introduction to Probability
STA110 Delia Marina Coculescu

BL: Quantum invariants of links
MAT755BL Anna Beliakova

15.00 - 17.00
Y27H12
Commutative algebra
MAT506 Andrew Kresch

15.00 - 17.00
Y27H28
Methods in Analysis
MAT636 Benjamin Schlein

Dienstag

08.15 - 10.00
Y27H25
Geometry of numbers
MAT548 Alexander Gorodnik

09.00 - 11.00
Y23G04
Survival Analysis
STA425    , Torsten Hothorn

09.00 - 12.00
Y23G04
R programming
STA433 Torsten Hothorn

10.15 - 12.00
Y24G55
Analysis II
MAT122 Stefan Sauter

10.15 - 12.00
Y22F62/68
Analysis II für Physik
MAT132 Reinhard Furrer

10.15 - 12.00
Y27H12
Commutative algebra
MAT506 Andrew Kresch

10.15 - 12.00
Y27H46
Ètale cohomology II
MAT522 Joseph Ayoub


10.15 - 12.00
Y03G91
Introduction to Statistics
STA120 Zofia Baranczuk

13.00 - 15.00
Y27H28




15.00 - 17.00
Y27H35/36
Algebra and Topology
MAT575 Lorenzo Mantovani

15.00 - 17.00
Y27H12
Belief Propagation
MAT912 Erwin Bolthausen

Mittwoch

08.00 - 09.45
Y03G95
Numerik I
MAT801 Rémi Abgrall

08.00 - 09.45
Y27H12

10.15 - 12.00
Y15G20
Stochastik für die Naturwissenschaften
MAT183 Christoph Luchsinger

10.15 - 12.00
Y03G95
Analysis für die Chemie
MAT184 Viktor Schroeder

10.15 - 12.00
Y35F32
Stochastik
MAT901 Jean Bertoin

11.15 - 13.00
HIT E03 (UZH)
Analysis of Longitudinal Data
STA431 Leonhard Held

12.15 - 13.45
Y27H28
Analytic Number Theory
MAT516 Michail Rassias

13.00 - 14.45
Y27H12
Monoids
MAT531 Doosung Park

13.00 - 14.45
Y27H46
Complex Analysis
MAT604 Corinna Ulcigrai

Donnerstag

08.00 - 09.45
Y35F32
Zahlentheorie (MA.S440)
MAT153 Franz Xaver Müller

08.00 - 09.45
Y03G91
Numerik I
MAT801 Rémi Abgrall

08.00 - 09.45
Y27H12


10.15 - 12.00
Y03G95
Lineare Algebra II
MAT112 Rémi Abgrall

10.15 - 12.00
Y16G05
Lineare Algebra II für Physik
MAT142 Viktor Schroeder

10.15 - 12.00
Y27H25
Geometry of numbers
MAT548 Alexander Gorodnik

13.00 - 15.00
Y27H12

13.00 - 14.45
Y27H28
Elliptic curves
MAT512 Joachim Rosenthal

15.00 - 17.00
Y23G04
Algebra and Topology
MAT575 Lorenzo Mantovani

15.00 - 17.00
Y27H28

Freitag

10.15 - 12.00
Y24G55
Analysis II
MAT122 Stefan Sauter

10.15 - 12.00
Y16G05
Analysis II für Physik
MAT132 Reinhard Furrer

10.15 - 12.00
Y22F62/68
Grundbegriffe der Mathematik II (MA.S420)
MAT151 Claudia Albertini Schorn

10.15 - 12.00
Y15G20
Stochastik für die Naturwissenschaften
MAT183 Christoph Luchsinger

10.15 - 11.00
Y03G85
Analysis für die Chemie
MAT184 Viktor Schroeder

10.15 - 12.00
Y03G91
Stochastik
MAT901 Jean Bertoin

13.00 - 14.45
Y27H12
Monoids
MAT531 Doosung Park

13.00 - 14.45
Y27H46
Complex Analysis
MAT604 Corinna Ulcigrai

15.00 - 17.00
Y27H12

nn
Methods in Evidence Synthesis
STA435 Leonhard Held