Vorlesungen

Montag

09.00 - 11.00
HRS F05
Statistical Methods in Epidemiology
STA408 Beate Sick, Leonhard Held

10.15 - 12.00
Y16G15
Lineare Algebra II
MAT112 Anna Beliakova

10.15 - 12.00
Y27H25
Funktionentheorie
MAT604 Valentin Féray

10.15 - 12.00
Y27H46

13.00 - 14.45
Y15G40
Analysis II
MAT122 Viktor Schroeder

13.00 - 14.45
Y27H12
Lie groups and Lie algebras
MAT579 Pavel Safronov

13.00 - 14.45
Y03G91
Introduction to Probability
STA110 Delia Marina Coculescu

14.00 - 15.45
Y23G04
Stochastic simulation
MAT919 Reinhard Furrer

14.00 - 15.45
Y23G04
Stochastic Modeling
STA111 Reinhard Furrer

Dienstag

08.00 - 09.45
Y27H25

09.00 - 11.00
Y13L11/13
Survival Analysis
STA425 Torsten Hothorn

10.15 - 12.00
Y24G55
Analysis II
MAT122 Viktor Schroeder

10.15 - 12.00
Y13M12
Analysis für Physik II
MAT132 Rémi Abgrall

10.15 - 12.00
Y27H28
Commutative Algebra
MAT506 Andrew Kresch

10.15 - 12.00
Y27H12
Topology of surfaces
MAT753 Krzysztof Putyra

10.15 - 12.00
Y03G91
Introduction to Statistics
STA120 Reinhard Furrer

11.15 - 12.00
Survival Analysis
STA425 Torsten Hothorn

13.00 - 14.45
Y27H12


15.00 - 17.00
Y27H28
Elliptic Curves
MAT512 Joachim Rosenthal


15.00 - 17.00
Y27H12

Mittwoch

08.00 - 08.45
Y27H25

08.00 - 09.45
Y27H12
Mathematische Modellierung
MAT832 Stefan Sauter

09.00 - 11.00
HRS F05
Analysis of Longitudinal Data
STA431 Leonhard Held

nn
Stochastik für die Naturwissenschaften
MAT183 Christoph Luchsinger

10.15 - 12.00
Y03G95
Analysis für die Chemie
MAT184 Thomas Kappeler

10.15 - 12.00
Y27H12

10.15 - 12.00
Y35F32
Stochastik
MAT901 Jean Bertoin


12.15 - 13.45
Y27H28
Analytic number theory
MAT516 Michail Rassias

13.00 - 14.45
Y27H12
Advanced Topics in Field Theory
MAT752 Alberto Cattaneo

15.00 - 17.00
Y27H26
Hopf algebras
MAT525 Benedikt Stufler

Differentiable Manifolds
MAT721 Alberto Cattaneo

Differentiable Manifolds
MAT721 Alberto Cattaneo

Donnerstag

08.00 - 09.45
Y03G95
Numerik I
MAT801 Alexander Veit

08.00 - 09.45
Y27H12
Mathematische Modellierung
MAT832 Stefan Sauter

09.00 - 12.00
HRS F05
Bayesian Data Analysis
STA421 Malgorzata Roos, Leonhard Held


10.15 - 12.00
Y03G95
Lineare Algebra II
MAT112 Anna Beliakova

10.15 - 12.00
Y27H28
Elliptic Curves
MAT512 Joachim Rosenthal

10.15 - 12.00
Y27H25
A First Course in Homotopy Theory
MAT756 Vincent Sebastian Braunack-Mayer

13.00 - 14.45
Y27H12
Hopf algebras
MAT525 Benedikt Stufler

13.00 - 14.45
Y27H25
Funktionentheorie
MAT604 Valentin Féray

13.00 - 14.45
Y27H28

15.00 - 17.00
Y27H28
Commutative Algebra
MAT506 Andrew Kresch

Freitag

nn
Grundbegriffe der Mathematik II (MA.S420)
MAT151 Claudia Albertini Schorn

08.00 - 09.45
Y17M05
Zahlentheorie (MA S420)
MAT153 Franz Xaver Müller

08.00 - 09.45
Y03G95
Numerik I
MAT801 Alexander Veit

10.15 - 12.00
Y24G55
Analysis II
MAT122 Viktor Schroeder

10.15 - 12.00
Y13M12
Analysis für Physik II
MAT132 Rémi Abgrall

nn
Stochastik für die Naturwissenschaften
MAT183 Christoph Luchsinger

10.15 - 11.00
Y03G85
Analysis für die Chemie
MAT184 Thomas Kappeler

10.15 - 12.00
Y03G91
Stochastik
MAT901 Jean Bertoin


13.00 - 14.45
Y27H12
Lie groups and Lie algebras
MAT579 Pavel Safronov

15.00 - 17.00
Y27H25

Differentiable Manifolds
MAT721 Alberto Cattaneo