Program/Book of abstracts

Program (new Version 23.04.14): PDF

Abstract: PDF

List of registered participants

Assyr Abdulle, EPFL Lausanne

Mario Amrein, University of Bern

Peter Arbenz, ETH Zurich

Yun Bai, EPFL Lausanne

Jonas Ballani, EPFL Lausanne

Andrea Bartezzaghi, EPFL Lausanne

Jean-Paul Berrut, University of Fribourg

Adrian Blumenthal, EPFL Lausanne

Raoul Bourquin, ETH Zurich

Michaela Monica Bugeanu, Unibas

Ondrej Budac, EPFL Lausanne

Raffael Casagrande, ETH Zurich

Michel Chipot, University of Zurich

Scott Congreve, University of Bern

Pierre-Henri Cocquet, Université de Genève

Sonja Cox, ETH Zurich

Luca Dede, EPFL Lausanne

Simone Deparis, EPFL Lausanne

Denis Devaud, ETH Zurich

Jürgen Dölz, Unibas

Hanzhi Diao, University of Zurich

Simone Etter, ETH Zurich

Julian Fischer, University of Zurich

Michel Flueck, EPFL Lausanne

Martin Gander, Université de Genève

Robert Gantner, ETH Zurich

Marcus Grote, Unibas

Ernst Hairer, Université de Genève

Soheil Hajian, Université de Genève

Helmut Harbrecht, Unibas

Patrick Henning, EPFL Lausanne

Lukas Herrmann, ETH Zurich

Andreas Hiltebrand, ETH Zurich

Ralf Hiptmair, ETH Zurich

Christian Hoffmann, WSL

Martin Huber, EPFL Lausanne

Daniel Hupp, ETH Zurich

Orane Jecker, EPFL Lausanne

Valdimir Kazeev, ETH Zurich

Roger Kaeppeli, ETH Zurich

Tulin Kaman, ETH Zurich

Shahnawaz Khalid, ETH Zurich

Olivier Kneuss, University of Zurich

Rolf Krause, Università della Svizzera Italiana

Marie Kray, Unibas

Ryan Kurniawan, ETH Zurich

Felix Kwok, Université de Genève

Mirjam Laager, Unibas

Samuel Lanthaler, ETH Zurich

Viljami Laurmaa, EPFL Lausanne

Toni Lassila, EPFL Lausanne

Filippo Leonardi, ETH Zurich

Maria Lopez-Fernandez, University of Zurich

A. Cristiano I. Malossi, IBM Research - Zurich

Bankim Mandal, Université de Genève

Sandra May, ETH Zurich

Michaela Mehlin, Unibas

Jérôme Michaud, Université de Genève

Agnieszka Miedlar, EPFL Lausanne

Siddhartha Mishra, ETH Zurich

Sandie Moody, Université de Genève

Eleonora Musharbash, EPFL Lausanne

Fabian Müller, ETH Zurich

Wei Müller, University of Zurich

Uri Nahum, Unibas

Herbert Niessner,  NiMa Baden Ruetihof

Fabio Nobile, EPFL Lausanne

Alberto Paganini, ETH Zurich

Cecilia Pagliantini, ETH Zurich

Asieh Parsania, Universitiy of Zurich

Stefan Pauli, ETH Zurich

Michael Peters, Unibas

Marco Picasso, EPFL Lausanne

Simon Pintarelli, ETH Zurich

Timothée Pouchon, EPFL Lausanne

Deep Ray, Current ETH Zurich

Jonathan Rochat, EPFL Lausanne

Stephanie  Rohr, University of Zurich

Stefan Sauter, University of Zurich

Laura Scarabosio, ETH Zurich

Claudia Schillings, ETH Zurich

Christoph Schwab, ETH Zurich

Markus Siebenmorgen, Unibas

Petar Sirkovic, EPFL Lausanne

Christian Stohrer, ENSTA Paris Tech

Markus Sprecher, ETH Zurich

Jonas Sukys, ETH Zurich

Ana Susnjara, EPFL Lausanne

Francesco Tesei, EPFL Lausanne

Robbin Tops, ETH Zurich

Heinz Ungricht, ZHAW

Carolina Urzua Torres, ETH Zurich

Andre Uschmajew, EPFL Lausanne

Manuela Utzinger, Unibas

Erwin Veneros, Université de Genève

Gilles Vilmart,  Université de Genève

Joerg Waldvogel, ETH Zurich

Monika Weymuth, University of Zurich

Thomas Wihler, University of Bern

Shu-Lin Wu, Universtié de Genève

Hui Zhang, Universtié de Genève

Stephanie Zube, University of Zurich